Formy prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii

Rynek hiszpański jest rynkiem perspektywicznym i dostępnym dla polskich podmiotów gospodarczych. Może być więc on szansą dla polskich przedsiębiorstw usługowych (budowlanych, transportowych itp.), jak również dla polskich produktów o dobrej jakości i przystępnej cenie. Charakteryzują go stosunkowo niższe koszty inwestycji niż na przykład w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji. Istotne znaczenie mają też podobieństwa łączące oba kraje i narody, które ułatwiają wzajemne zrozumienie i współpracę. Mimo to należy pamiętać, że wszelkie działania na rynku hiszpańskim wymagają dokładnych przygotowań i solidnych projektów inwestycyjnych. Mamy tutaj do czynienia z rynkiem dojrzałym i konkurencyjnym, a hiszpański system prawny ma opinię skomplikowanego i zbiurokratyzowanego. Jeżeli planujemy rozwój własnego biznesu, oraz bierzemy pod uwagę prowadzenie biznesu z Hiszpanią warto zastanowić się nad wejściem na ten rynek właśnie teraz, w momencie, w którym gospodarka tego kraju odbija się po recesji i jest duże zapotrzebowanie na dobre i tańsze produkty z Polski.

Niewątpliwie najbardziej wiarygodnymi kontrahentami biznesowymi dla podmiotów hiszpańskich są spółki utworzone pod prawem hiszpańskim. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na uwarunkowania prawne, reżim odpowiedzialności cywilnej i kontraktowej oraz uwarunkowania kulturowe. Chcąc prowadzić biznes w Hiszpanii powinniśmy zatem rozważyć utworzenie tam spółki prawa handlowego, bądź przedstawicielstwa lub oddziału.

Tak jak w wielu państwach Unii Europejskiej, także w Hiszpanii najpopularniejszą formą prowadzenia działalności (poza samozatrudnieniem) są sociedad de responsabilidad limitada (S.L – odpowiednik polskiej spółki z o.o., minimalny kapitał zakładowy 3.000 euro), a także sociedad anonima (S.A – odpowiednik polskiej spółki akcyjnej, minimalny kapitał zakładowy 60.000 euro). Ciekawą formą jest również wprowadzona ustawą 7/ 2003 r., tzw. nowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad Limitada de Nueva Empresa, S.L.N.E.), przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorców.  Spółka ta może być zarejestrowana w ciągu 48 godzin od podpisania aktu założycielskiego, zaś jej kapitał założycielski może wynosić od 3012 do 120 202 euro. Udziałowcami S.L.N.E. mogą być tylko osoby fizyczne. Spółka ta jest atrakcyjna głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Prawo hiszpańskie dopuszcza również możliwość założenia spółki europejskiej (Societas Europaea, S.E.) przez przekształcenie istniejących już osób prawnych. Działalność w formie spółek prawa handlowego umożliwia prowadzenie szerokiej działalności gospodarczej na dużą skalę oraz jest pewnego rodzaju wyznacznikiem bezpieczeństwa dla naszych hiszpańskich kontrahentów.

Innymi wybieranymi przez zagranicznych przedsiębiorców formami prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Hiszpanii są oddziały oraz przedstawicielstwa. Te formy prowadzenia działalności gospodarczej mają jednak swoje minusy. Mianowicie, nie dają pełnej swobody w prowadzeniu biznesu z uwagi na specyfikę zakresów działalności oddziałów oraz przedstawicielstw. Nie są to samodzielne podmioty w rozumieniu prawa handlowego, nie posiadają własnej osobowości prawnej a ich działalność i odpowiedzialność prawna jest bezpośrednio skorelowana ze spółką inwestora zagranicznego.

Alternatywami do przedstawionych powyżej sposobów inwestowania jest współpraca w ramach joint ventures poprzez kooperację lub utworzenie wspólnych przedsiębiorstw z innymi przedsiębiorcami, już obecnymi w Hiszpanii. Ta forma wejścia na rynek, jest uzależniona jednak od pozyskania miejscowego partnera i odpowiedniej współpracy z nim, warto, zatem mieć w tym przypadku kogoś zaufanego w Hiszpanii. Wówczas joint venture z może przybrać formę:

  • zgrupowania interesów gospodarczych (Aggrupacion de Interes Economico, EIG) – posiadającego osobowość prawną i utworzonego w celu wspierania osiągania celów przez jego członków,
  • czasowego zrzeszenia biznesowego (Union Temporal de Empresas, UTE) – nieposiadającego osobowości prawnej, utworzonego w celu przeprowadzenia określonego projektu lub usługi,
  • spółki cichej (contrato de cuenta en participacion), lub
  • joint venture za pośrednictwem S.A. lub S.L.

W sytuacji, w której zdecydujemy się na prowadzenie biznesu bez zakładania przedsiębiorstwa, współpracy z innymi podmiotami lub tworzenia stałego miejsca działalności w Hiszpanii możemy wówczas:

  • Zawrzeć umowy dystrybucyjne
  • Prowadzić działalność za pośrednictwem agenta
  • Prowadzić działalność za pośrednictwem komisanta
  • Prowadzić działalność na podstawie umowy franchisingu

Każda z powyższych form prowadzenia działalności wymaga znalezienia odpowiedniego partnera handlowego w Hiszpanii, który będzie rozprowadzał nasz towar (w zależności od konstrukcji umowy różne mogą być obowiązki i uprawnienia stron).

W przypadku, w którym, żadna z powyższych form prowadzenia biznesu z różnych względów nam nie odpowiada, zawsze możemy próbować indywidualnego prowadzenia biznesu bezpośrednio z Polski i próbować pozyskiwać partnerów biznesowych własnymi sposobami poprzez kontakt bezpośredni. Mając jednak na uwadze trud związany ze znalezieniem kontrahentów oraz wejściem na obcy rynek, może się to okazać bardzo trudne.

Źródła:

http://www.ipyme.org/es-ES/DesarrolloProyecto/FormasJuridicas/Paginas/FormasJuridicas-Descripcion.aspx?cod=SRL&nombre=Sociedad+de+Responsabilidad+Limitada&idioma=es-ES

http://infoautonomos.eleconomista.es/tipos-de-sociedades/sociedad-limitada-caracteristicas-ventajas/

http://www.crear-empresas.com/formas-juridicas-de-constitucion-de-la-empresa

http://desarrollo-profesional.universia.es/emprendedores/tipos-empresas/

Tłumaczenie: Magdalena Skawińska

M. Skawińska

E.I. Kałużyńska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: